Sprzęt restauracyjny

tematyka: przemysł chemiczny, procesy chemiczne, gastronomia


W obiektywie
przemysł chemiczny procesy chemiczne gastronomia

Decyzja o założeniu restauracji jest pierwszym z miliona kroków, jakie musimy podjąć na tej właśnie drodze.

Jest to element, który znacząco zachęca nas do zaangażowania się w ten zakres oraz daje siły do dalszego działania, pod warunkiem oczywiście że posiadamy odpowiednie dla tego celu środki finansowe. Są one w pełni wymagane, z uwagi na kosztowność tego przedsięwzięcia. Decydując się na nie, skupiamy się przede wszystkim na zakupie sprzętu restauracyjnego, który pozwala nadać funkcjonalności naszemu przedsięwzięciu. Niezależnie od tego jaki profil ma ono posiadać, a więc jaka kuchnia ma dominować w jego zakresie, koniecznością w każdej restauracji będą patelnie i garnki. Zdecydowanie różnią się one jednak od tych, którymi dysponujemy w ramach domowych przedsięwzięć kulinarnych, gdyż ich eksploatacja wymaga odpowiedniej jakości.

W przypadku patelni i woków, mówi się przede wszystkim o wysokiej jakości teflonu, jakiej wymagamy w kontekście takich właśnie przedsięwzięć. Teflon jest materiałem chroniącym nasze poczynania kulinarne przed przypaleniem, przegrzaniem, uszkodzeniem, ale też wpływa na możliwości kulinarne, a zwłaszcza na oszczędność takich elementów jak na przykład olej, który nie należy do najtańszych surowców, a którego oszczędność jest niezwykle istotnym elementem. Patelnie pokryte teflonem, posiadające dodatkowo odpowiednio przystosowane powłoki antyadhezyjne to element niezwykle istotny dla jakości produktu. Oczywiście tego rodzaju sprzęt posiada swoją cenę, znacznie wyższą niż w przypadku tradycyjnych produktów, jednak zamówienia do restauracji realizowane są na większą skalę, przez co uwzględniane są liczne rabaty.

Możliwe jest także, teflonowanie powierzchni przez specjalne firmy, które w przypadku restauracji i płyt smażalniczych zdecydowanie bardziej się sprawdza niż pojedyncze naczynia, mniejszej wielkości. Teflonowanie nie jest drogim zabiegiem w skali tak dużego przedsięwzięcia, a bardzo często jest najlepszym z możliwych rozwiązań w restauracyjnej kuchni.

Zobacz także:

Dodany przez Jagoda | 2020/05/23

Blackout: Państwo zapłaci firmom za wyłączenie prądu

Przedsiębiorcy nie będą teraz zmuszani do zmniejszenia zużycia energii na okresie zagrożenia blackoutem. Jednak ci, którzy dobrowolnie zadeklarują ograniczenie mocy, będą mogli liczyć na stały dopływ gotówki. Warunkiem będzie...

Wiadomości o podobnej tematyce

rss icon Kwieciński: Mieszkanie plus priorytetem rządu na najbliższe miesiące

Program Mieszkanie plus będzie priorytetem rządu na najbliższe miesiące - mówił na piątek minister inwestycji rozwoju Jerzy Kwieciński. Jak przyznał, dotychczas współpraca na rządzie wokół tego programu nie wyglądała najlepiej. Dodał, że rząd chce zmienić otoczenie prawne dla inwestycji.

rss icon Prezes zarządu Lux Med: Całkiem darmowe leczenie był nie do utrzymania

- Problemy służby zdrowia nie znalazły się wśród priorytetów żadnego z rządów - mówi Anna Rulkiewicz.

rss icon Rynek wtórny na Białymstoku - wróciły ceny sprzed prawie dekady

Po wzrostach trwających od 2014 roku ceny na rynku wtórnym na Białymstoku znów zaczęły spadać - wynika z danych Narodowego Banku Polskiego przeanalizowanych przez serwis Homla.pl. Koszt zakupu mieszkania z rynku wtórnego wrócił do poziomu z roku 2009 wynosi nieco ponad 4000 zł/m2. Wszystko wskazuje jednak na to, że o powrocie do rekordowo niskich cen sprzed 2006 roku białostoczanie mogą tylko pomarzyć.